V letošním školním roce se do dějepisného semináře přihlásilo 22 žáků 9. tříd. Smyslem semináře je výuka dějepisu jinou formou, především projektovou. V prvním pololetí jsme se se žáky zaměřili na regionální dějiny v období druhé světové války, především na osudy benešovských židovských obyvatel - ve městě jsme hledali kameny zmizelých, tzv. Stolpersteiny (kovové destičky v dlažbě chodníků před domy, které patřily před válkou židovským rodinám). Více o benešovských Stolpersteinech se dozvíte zde. Dále jsme opakovaně navštívili Nový židovský hřbitov a přilehlou výstavu věnovanou benešovské židovské komunitě. Celý blok jsme zakončili návštěvou Židovského muzea v Praze. Ve druhém pololetí jsme se věnovali aktuálním událostem - v projektu Izraelsko-palestinský konflikt žáci zmapovali historii a současnost blízkovýchodní problematiky. Na jaře žáci pracovali s časosběrným dokumentem o bývalém koncentračním táboře v Letech u Písku. Dále také s textem o vzniku pomníku lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové, na jehož obnovu je vypsána finanční sbírka. Druhé pololetí jsme uzavřeli v úterý 18.6. návštěvou Památníku v Lidicích. Na dějepisný seminář žáci nepotřebují sešity, v projektech vycházejí z učiva probraného v hodinách dějepisu, znalosti prohlubují a rozšiřují a především komplexně rozvíjejí informační, digitální a čtenářskou gramotnost. Z toho, co se dovíme o minulosti, se musíme poučit pro naši současnost a budoucnost.